Masaru Miura Shihan, 9. Dan

09.11.2013 00:00

 

Shihan Masaru Miura, (9. Dan)

 

se narodil v roce 1939, v prefektuře Shizuoka  (Shizuoka Prefecture (静岡県 Shizuoka-ken) Japonsko., ve staré samurajské rodině. Je jedním z přímých žáků mistra M. Nakayamy.
M. Miura studoval ekonomii a obchod na prestižní Takushoku University, která zůstává stále pojmem mezi všemi školami s výukou karate  v Japonsku. Vyučoval zde i G. Funakoshi a z Takushoku University rovněž pochází většina nejvýznamnějších instruktorů karate stylu Shotokan.  Po studijích  Shihan M. Miura odchází vyučovat karate do Anglie a později,  v roce 1964, se usazuje v Itálii, kde přispívá významně k rozvoji Karate -Do jak s v Itálii samotné, tak  i v  okolních státech Evropy. V roce 1977 se podílel na založení Mezinárodní federace Shotokan Karatedo mistra Hirokazu Kanazawy.
V současnosti i při svém úctyhodném věku 74 let (2013) vyučuje stále ve svém Honbu Dojo v Miláně  karate-ka na všech úrovních a ve všech věkových kategoriích.

 

Celoživotním studiem karate a dalších bojových umění (judo, aikido, kendo) si Shihan Miura všímá nutnosti přesného provádění technik pro základní studium až po úrovně nejvyšší. Současně si uvědomuje limity při provádění technik vzhledem k odlišné konstituci – mistr Miura je drobné postavy, přičemž karate stylu Shotokan je spojeno s vynikající tělesnou zdatností a silou. Avšak Mistr Gichin Funakoshi byl taktéž drobného vzrůstu a byť vynikal velikou silou, techniky karate se vlivem dalších karateků dostaly do zcela jiné – atletičtější a silové úrovně. Shihan Miura tak opětovně odhaluje aspekty okinawského bojového umění „okinawa-te“  a dává nám nahlédnout do původní esence tohoto krásného bojového umění.

Jeho karate se tak stává dokonale jednoduché, přísně přesné a jakoby zcela bez síly, přičemž si zachovává neuvěřitelnou účinnost a razanci. M. Miura nám ukazuje, jak karate-ka může celoživotně pracovat na zdokonalování jak sebe sama, tak karate samotného.

Dne 9. Listopadu 2013 se skupina karateků z dojo Karate JKA Ostrov zúčastnila vynikajícího semináře Shihana Miury, který přicestoval spolu se svými žáky (Sensei Paolo Lusvardi 7. DAN SKIF a další) do města Slaný. Semináře se účastnilo mnoho karateků z řady dojo v ČR, ale i Polska, Maďarska a zmíněné Itálie. Děkujeme pořádajícímu oddílu SHOTOKAN KARATEDO SOKOL SLANÝ za sváteční zážitek.

(Odkaz na mateřský oddíl: www.karateslany.com/index.php

 Oss, M.Š. Karate JKA Ostrov

Fotogalerie: Fotogalerie