Kata Keikokai Ostrov Ichi (1)

09.02.2014 17:28

Dne 8.2.2014 v DOJO proběhla první část společného studia KATA - "Kata Keikokai Ostrov Ichi".

 

Vzhledem ke krátké přípravě jsme se účastnili v počtu nevelkém. Proto jsme studium KATA zaměřili logicky od počátečních kata podle potřeb karateků - Heian shodan, Heian nidan, Heian sandan k procvičení a opakování a podrobnější anatomie kata Heian yondan, tedy samotné techniky, BUNKAI a jejich variace. Další pokračování budou následovat. Oss!

Informace o KATA řady Heian:

Heian jako kondiční a přípravná kata

Výraz Heian lze přeložit jako "mírumilovná mysl". Prvním pohybem kata Heian-1 (Heian-Shodan) je kryt, který by mohl symbolizovat sebeobranný a neútočný charakter mírumilovného karate. Gichin Funakoshi prohodil pořadí kata Pinan-1 a Pinan-2 (dnešní Heian-1 je tedy odvozena od Pinan-2) a to z důvodů vnější jednoduchosti kata Pinan-2 oproti kata Pinan-1. Krom dalších změn, stojí za zmínku nahrazení postoje neko-ashi-dachi postojem kokutsu-dachi.

 

Řada Heian je pěticí kat odstupňovaných podle obtížnosti. Jsou to katy tzv. žákovské.

  • Heian šodan je první a nejjednodušší katou. Kata se zaměřuje hlavně na nácvik přesunů a využití základních technik a postojů.
  • Heian nidan je druhá kata. Je o něco náročnější než předchozí kata, hlavně kvůli rotaci boků a použití obou rukou. Obsahuje i více technik, přidává kopy a další postoj.
  • Heian sandan je třetí katou série Heian. Obsahuje obrat o 360 stupňů a některé náročnější techniky. V katě je ukrytu několik skrytých aplikací a významů technik, proto je náročná hlavně na pochopení.
  • Heian jondan je předposlední z této série. Přidává pomalý pohyb, je o něco náročnější na stabilitu a některé nové techniky.
  • Heian godan je poslední katou. Je složitá kvůli kombinaci více technik a skoku. Dala by se nazvat jako "první pokročilá" kata.

(Wikipedia.org)