Norio Kawasaki Sensei

Rozhovor zaznamenal Alexander Chichvarin a Yevgeny Ukolov, KWF Rusko.

Norio Kawasaki Sensei poskytl tento rozhovor  při návštěvě Moskvy v rámci Soustředění KWF Rusko ve dnech 18. – 19. února 2006.- Jaká je podle vašeho názoru technická úroveň účastníků tohoto soustředění v Moskvě? 
- Vidím, že jste udělali velký pokrok ve srovnání s loňským rokem. Je skutečně velmi dobrá. 
- Minule jste věnoval zvláštní pozornost výuce technik i rotačních pohybů, jako "oi zuki", "mae geri", "gyaku zuki.  Není žádným tajemstvím, že Yahara Sensei rád užívá reverzní rotační pohyby v kombinaci s obloukovými údery, jako je "uraken uči" "shuto uchi", "kentsui uchi". Nicméně tyto pohyby nejsou obsaženy v klasických KWF učebních osnovách. Budou do klasických povinných osnov zavedeny?
- Jsou tři typy pohybů v karate: Přímé, rotační a reverzní (vratné) rotační techniky.  Především je velmi důležité zvládnout takové pohyby, jako "gyaku zuki" a "oi zuki". Pro zvládnoutí reverzního rotačního pohybu (např. rotace těla s následným "yokomawashi uraken uči") je nutné, aby tělo bylo schopno udržet svislou osu. Budu se právě této problematice věnovat pří mém dalším semináři v Rusku. 
- Dáváte mladým ruským a ukrajinským karatekům spoustu rad a doporučení, jak rozvíjet svou techniku. ​​Čemu by trenéři měli věnovat pozornost při práci s dětmi 4-6 let? 
- Především by měli věnovat pozornost disciplíně, seznámit děti s návyky a etiketou karate a rozvíjet jejich přesné pohyby, samurajského ducha a pak by měli vychovávat u dětí soutěživého ducha. 


- V karate vždy počítáme s takovými technikami, jako je "shuto uke" a "yoko geri keage" Jsou však velmi zřídka používány v kumite.  Co si o tom myslíte? 
- Myslím, že techniky jako je "yoko keage" nám pomáhá k posílení dolních končetin a je docela dobré pro naše boky.  Je to důležité pro takovou techniku, jako "mawashi geri".  Důležitých děláme při tréninku spoustu velkých pohybů ("age uke" "soto uke", "gedan barai"). Cvičíme tak naše motorické schopnosti. Ale to ve skutečnosti nemusí znamenat, že budeme používat přesně stejné velké pohyby v kumite. Ani "shuto uke" není výjimkou. 
- Kdy jste začal cvičit karate ?
- V 18-ti  letech a celou dobu mám jen jednoho učitele  - Yaharu Sensei.  Jeho technika se zdá být neuvěřitelná, má neuvěřitelnou sílu a rychlost. Byl jsem skutečně velice překvapen. 
- Jaké bylo kumite když jste byl účastníkem kurzu "Kenshusei"?  O jaký druh kontaktu při kumite se jednalo? 
- V zásadě mělo být v souladu s pravidly…  Avšak ve skutečnosti málokdo dodržoval pravidla pro údery, zejména ty na hlavu, které byly opravdu hojné…  V době, kdy jsem byl v kurzu „Kenshusei" jsem ztratil šest zubů. (Sensei žertem ukazuje, jak jeden z jeho zubů letěl z úst). 
- Znamená to, že to, co Richard Amos napsal ve svém článku o "Kenshusei" je pravda? 
- Ano, Amos byl můj sempai a můj sensei Mikio Yahara, v kurzu byl i Takashi Yamaguchi. 
- Jaký dopad má filozofie „jednoho smrtícího úderu" - "ippon waza", "oi zuki" na váš život? 
- "Kizami zuki", "gyaku zuki" jsou více obranné techniky, pro "oi zuki" je velmi důležité být připraven k jednomu úderu.  Jsem vytrvalý člověk a nikdy se nevzdávám. 


- Sensei, máte vynikající "mawashi geri“…
- Opravdu?  Tomu nevěřím… Yahara Sensei je ten, který má opravdu vynikající "mawashi geri". 
- Mimochodem, jakou část nohy, "koshi" nebo "haisoku" jste používali v soutěžích? 
- Obě, ale myslím, že v soutěžích („shiai kumite") je "haisoku mawashi geri" méně škodlivé pro soupeře, zvláště když jde o údery (kopy) do hlavy. 
- Kop"kakato otoshi geri" je velmi populární i v jiných bojových systémech.  Co si myslíte o této technice? 
- Je to dobrá technika. Ale pokud jde o mě, nejsem příliš vysoký a moje protahování není dost dobré, což je důvod, proč nepoužívám tuto techniku. 
- Během předvádění demonstračních technik („enbu") jste používali techniku, která je mezi "uramawashi geri" a "yoko geri kekomi". Oč jde? 
- Yahara Sensei obvykle používá takovou techniku.  Důležité v ní je použití boků. 


- Yahara Sensei je šéfem mezinárodní bezpečnostní služby.  Učil někdy speciální techniky jako údery do krku, třísel, očí, kloubů pro likvidaci soupeře? 
- Nevěnujeme tomu velkou pozornost. 
- V Honbu dojo máte velký boxovací pytel.  Myslíte si, že je dobrý pro trénink? 
- Ano, samozřejmě, je to velmi dobré pro práci na různých technikách a jejich kombinacích. Líbí se mi pro "oi zuki", "uraken uči" i některé kopy. 
- Cvičíte "tameshiwari"? 
- Někdy jsem lámal tři standardní dřevěná prkna 2,5 cm široká, avšak Yahara Sensei preferuje silné a vlhké dřevěné desky.  Můj vlastní rekord jsou dvě desky tohoto typu. 
- Provozoval jste někdy jogging, plavání nebo jiné druhy sportu, abyste se cítil fit? 
- Ano, když jsem byl mladý, běhal jsem (jogging) a posiloval s činkami, abych posílil své svaly, ale teď ne, nemám čas a navíc -  stárnu… (směje se). 
- Máte dostatek času pro svůj vlastní trénink? 
- Třikrát týdně chodím cvičit ve skupině s Yaharou Sensei, jednou týdně trénuji sám, zbytek času karate učím. 
- Jak odpočíváte po těchto nepřetržitých a tvrdých trénincích? 
- (Stále se směje…) O jakém odpočinku to mluvíte? Nemáme žádný volný čas. Takže cvičím, cvičím a cvičím… (usmívá se). 
- Máte svoji oblíbenou kata? 
- Před mnoha lety jsem cvičil "Kanku sho". Jako studentu v Headquoters dojo JKA se mi líbila "Nijushiho", později "Sochin".  Jeden měsíc před šampionátem v Naganu (Japonsko, 2003) mi Yahara Sensei neschválil můj výběr kata a naučil mne "Gojushiho dai". O měsíc později jsem tak vyhrál třetí místo. 


- Jak se připravujete na turnaj? 
- Vezměte v úvahu, že máme nějaké metody pro soutěže a cvičení technik. Trénink tedy znamená průběžnou odbornou přípravu, kde "kihon", "kata" a "kumite" jsou cvičeny jako jeden celek. Takový je základ systému KWF. Tedy žádná tajemství a žádné další techniky.
- Na posledním šampionátu v Japonsku ve finálovém souboji proti Shuichi Serikawa jste provedl klasickou obranu proti "mae geri". Bylo to "sukui uke" s následujícím protiútokem z "gyaku zuki"…
- (Směje se) No, upřímně řečeno, nevzpomínám si, je těžké udržet tyto detaily v mysli…
- Už jste někdy měl možnost použít nějaké údery při skoku? 
- (Směje se) Ne, nejsem v tom moc dobrý, jsem spíše "zemitý" člověk.  Avšak Yahara Sensei je může provádět velmi dobře, velmi přesně a efektivně. 
- Myslíte si, že kata by měla být krásná? 
- Samurajský meč je dokonalý a krásný, i když je vyroben pouze na zabití.  Takže totéž můžeme říci o kata.  Jestliže cvičenec pomocí některé techniky může zabít protivníka, je kata opravdu krásná. 
- Jaké kata cvičí starší karateka v Honbu dojo nyní? 
- Je to "Bassai sho".  V loňském roce jsme pracovali na "Chinte“…  Nemám rád "Chinte“…  (Směje se) 
- Jedno kata po celý rok? 
- Ano. 
- Použil jste někdy karate techniku v běžném životě? 
- Ne, nikdy. 
- Cvičil jste některé z ostatních bojových umění? 
- Ano, jako dítě jsem cvičil judo, ale nedosáhl jsem v něm mnoho úspěchů. 
- V současné době je velkým a naléhavým problémem doping.  Co si o tom myslíte? 
- Nikdy jsem žádný neměl.  Myslím, že jeho použití v bojových uměních je vyloučeno. 
- Věnujete pozornost stupňům dan
- V Japonsku, na rozdíl od Ruska a Západu, jsou věci mnohem jednodušší, nikdo nevěnuje pozornost tomu, který "dan" máte.  Myslím, že vaše schopnosti jsou mnohem důležitější,  než mít ten či onen "dan".  Například, když jsem nastoupil do JKA instruktorského kurzu "Kenshusei“, měl jsem třetí dan. Během příštího desetiletí jsem nevykonal žádné zkoušky, dokud mě Yahara Sensei nevyzval je udělat. Teď mám šestý dan a nemám v plánu zvedat „dan“ kvalifikace. 


- KWF karate fanoušci na celém světě se těší na příchod výcvikových pomůcek KWF…
- Měli jsme plány již dávno, až konečně Yahara Sensei přijal rozhodnutí natočit film… Myslím, že jej začneme dělat letos. Tato video verze bude k dispozici na webových stránkách KWF.  Mimochodem, číslo populárního japonského časopisu "Karatedo" o Yaharovi Sensei vyjde brzy. 
- Na webových stránkách KWF je informace o zemřelém Tange Sensei. Mohl byste nám o něm něco říci? 
- Jeho smrt byla pro nás opravdu hlubokým smutkem. Jeho síla mysli a oddanosti karate byla báječná. Trpěl rakovinou, avšak vždy šel na trénink.  Jednoho dne po tréninku udělal "Rei“ a… zemřel přímo v dojo, v karategi. On bude vždy nejvyšší Karateka. Máme jeho portrét v ústředí KWF. 
- Pravděpodobně jeden z nejpozoruhodnějších a nezapomenutelných výkonů demonstrace (enbu) s Yahara sensei je s použitím židlí.  Jak stará je tato enbu a změnila se po tolika letech? 
- To enbu je staré více než 20 let a neustále má nějaké změny, zlomili jsme spousty židlí… (Směje se.) 
- Co si myslíte o meditaci? 
- Obvykle meditujeme po tréninku. To nám pomáhá uvolnit se. 
- Věříte v "ki", energii z něčeho nadpřirozeného? 
- Ano, moje žena je od Kamakury, starobylého města Samurajů.  Někteří lidé v Kamakuře dostali výjimečnou schopnost vidět duše lidí a moje žena je jedna z nich.  Nevěřím však v "energetické údery". 
- Jak trávíte svůj volný čas?  V Rusku například mají lidé tendenci jezdit o víkendu na venkov… 
- Pracuji jako karate instruktor 7 dní v týdnu, takže raději trávím svůj volný čas s rodinou. Velice rád bych nějaký čas cestoval po Japonsku, protože jsem neviděl hodně z mé země. Doufám, že budu mít v budoucnu příležitost. 
- Byl jste v Nové Kaledonii? 
- Ano, byl jsem tam s Yaharou Sensei.  Měli jsme nějaké předváděcí představení pro obyvatele a turisty, nějaké lámání dřevěných desek s "gyaku zuki", Sensei jim ukázal "tameshiwari".  A později v restauraci vzal velký nůž a podal mi jej. Zaútočil jsem  a on ukázal karate techniky a jeho reakci. Byla to skutečná improvizace. 
- Někteří z nás ví, jak silné rány Yahara Senseiovy jsou… 
- (Usmívá se) Víte, během "enbu“, tréninků a seminářů jsem vždycky pomáhal Sensei.  I když jsem zvyklý na jeho útoky, jsem vždycky překvapen, jak mocné jeho údery jsou. Když vidím Yaharu Sensei, nemohu se cítit uvolněně. 
- Máte děti? 
- (Směje se) Ne. Mé jediné dítě je můj pes, kokršpaněl. Mimochodem, můžete jej často vidět na výstavách v televizi. 
- Při KWF poháru v Tokiu jsme viděli dítě v náručí Yahary Sensei. Je to jeho syn? 
- (Směje se) Ach ano.  Japonci nevěří, že Yahara Sensei přišel na zem a stal se obyčejným otcem.  Jeho syn zde bude za rok v únoru. 
- Máte sen spojený s karate? 
- Myslím, že ne, ale Ibuki (můj asistent) se chce stát mistrem světa… On je mladý a má spoustu času. 

Přeloženo ze stránek: https://www.karatenomichi.ru/articles/interview/26.html

Dodatek: Norio Kawasaki Sensei se narodil 17. listopadu 1962 v Jokohamě, nyní žije v Kamakuře.

Foto z webu: https://www.tk.no/sporten/japansk-mester-pa-besok/s/1-113-3177469